| 20 младежи участваха в еко поход до Райското пръскало |
| Понеделник, 27 Октомври 2025 07:37 |
|
"Водач бе главен инспектор Иван Найденов от дирекцията на Национален парк "Централен Балкан" , който разказваше на младите хора за парка, растенията и животните в него. Особено красив бе преходът през буковите гори, които са признати и като част от световното културното наследство на ЮНЕСКО. А Райското пръскало, което е най-високият водопад на Балканския полуостров(124,5м), бе в целия си блясък-пълноводно и грохотно. Прибрахме се поизморени от 9 часовия преход(нагоре и надолу), но много щастливи и заредени. Целта на похода от една страна бе младите хора да видят красотата на Балкана, да обикнат природата и по-често да прекарват време сред нея. Само 2 от младежите се бяха качвали преди това до хижа "Рай". От друга страна, целяхме да ги откъснем от социалните мрежи и виртуалната реалност и успяхме.Увлечени от красотата около тях, дългия път с трудни терени на места и разговорите с приятели, никой от младежите не помисли за телефон(освен да си правят снимки за спомен). С нас бе и представител на партньорската ни полска организация ATEna Stowarzyszenie , който благодари за възможността да се докосне до "този рай, който имате", както сам сподели.Толкова бе впечатлен, че каза, че ще се върне с приятели и колеги отново в Балкана. По пътя срещнахме туристи от всички възрасти, дошли от цяла България и чужбина да се насладят на красотата на нашия Балкан, но нашата група бе най-многобройна. Благодарим на Община Карлово и Дирекцията на Националния парк, благодарение на чиято подкрепа имахме възможност да качим младежи и на хижите над Карлово миналата година. Имаме вече идея и за еко похода за следващата. А вярваме, че младите хора, веднъж запленени от красотата на природата, ще продължават и сами да си организират излети и походи в Балкана". |



