Управителят на МБАЛ-Карлово отчете финансите пред Общинския съвет
Шрифт Larger Font Smaller Font
Петък, 08 Май 2026 10:11

Управителят на карловската МБАЛ "Д-р Киро Попов" отчете финансовото състояние и посочи основните трудности на здравното заведение. Това стана по време на извънредно заседание на Карловския парламент, а изслушването на управителя на болницата д-р Даниел Пранджев, пред Общинския съвет, който е

 

принципал на дружеството, бе единствената точка. Заседанието бе свикано по искане на 12 общински съветници заради криза в детското отделение. Междувременно, на 5 май вечерта в Карлово, се състоя протест на граждани, които се обявиха за спасяване на на болницата.

Финансовото състояние на карловската Многопрофилна болница за активно лечение „Д-р Киро Попов“ ЕООД е стабилно. Това заяви на заседание на местния парламент на 7 май от управителят на лечебното заведение д-р Даниел Пранджев.

Той отчете, че през 2025 г. приходите от продажби на дружеството са 8 470 645 лв. и бележат ръст от 14% в сравнение с приходите през 2024 година. Разходите през миналата година са 8 383 393 лв., като най-голям дял – 98%, е за заплати и осигуровки на персонала. 

Д-р Даниел Пранджев коментира и проблемите с кадровото обезпечаване на болницата и обясни, че и той, и ръководството на Община Карлово използват всяка възможност, при която да обявяват свободните места за лекари.

„Държавните институции в лицето на Министерството на здравеопазването в последните 10-15 години нямат политика за запазване на общинските и държавни здравни заведения. Проблемът с общинските и с държавните лечебни заведения е повсеместен, защото има неравностойна конкуренция между тях и частните болници – те оползотворяват 85% от ресурса на здравната каса.“, подчерта кметът на Карлово д-р Емил Кабаиванов.

Председателят на Общинския съвет Доньо Тодоров съобщи, че както ръководствата на общината и на многопрофилната болница, така и нейният принципал – Общинския съвет - не са спирали да търсят медицински специалисти. На желаещите да работят тук ще бъдат предоставени общински жилища, обяви Тодоров. 

На извънредната сесия присъстваха лекари медицински сестри от болницата, както и граждани. В дискусията се включиха завеждащата детско отделение д-р Нася Димитрова и д-р Анета Милушева от инфекциозното отделение. Те посочиха основните проблеми в болницата - липсата на кадри и необходимостта от благоустрояването на инфекциозно отделение.

 

 
Гласувайте за този сайт
eXTReMe Tracker