Митрополит Николай служи литургия в Сопот на Петровден
Шрифт Larger Font Smaller Font
Вторник, 26 Юни 2018 13:48

Пловдивският митрополит Николай идва в Сопот на 29 юни. Негово Високопреосвещенство ще отслужи света литургия в църквата "Св. св. Петър и Павел", която чества и своя храмов празник.

Службата започва в 9 часа.Паметта на първоапостолите Петър и Павел се чества тържествено в един и същи ден.

Църквата „Св. св. Петър и Павел“ в  Сопот е

 

изградена през 1846 година, неин архитект е Никола Троянов - майстор-строител от Брацигово. Сградата  се намира в непосредствена близост с девическия метох „Въведение Богородично“ – едно от основните скривалища на Васил Левски в района.


По време на Руско-турската война, Сопот е напълно опожарен, а населението му избито или прогонено. Пламъците не пощадяват и църквата „Св. Св. Петър и Павел“.

През 1879 г., църквата е напълно възстановена.

През 1935 г. архитект Александър Хр. Рашенов извършва конструктивно укрепване на сградата.

Църквата „Св. Св. Петър и Павел“ е трикорабна с три апсиди и размери: 18 на 36 метра.

 

Защо честваме светците Петър и Павел

Българите вярват, че светците Петър и Павел са братя близнаци. Техният празник се предшества от двуседмичен пост. НаПетровден стар обичай е във всеки дом се коли най-младото пиле - "петровско пиле". Обикновено жените раздават част от него заедно с ябълки "петровки" в чест на светеца. Вярва се, че св. Петър е райски ключар и пазител на райската градина. Неговият по-голям брат близнак св. Павел пуска светкавици и запалва снопите на нивата. Може да предизвика страшни горски пожари, градушки и наводнения.

Апостол Петър, брат на ап. Андрей, бил рибар от гр. Капернаум на брега на Галилейското езеро. Според евангелския разказ Христос повикал двамата братя да тръгнат след него и те го следвали до деня на неговото Възнесение. Еврейското име на апостола било Симон, а името Петър, което означава "камък", му било дадено от Исус Христос. След Възнесението ап. Петър разпространявал християнството в Сирия, Кападокия, Галатия и Понт. Преданието уверява, че загинал мъченически заради вярата си заедно с ап. Павел. В новозаветния дял на Библията са включени две съборни послания на ап. Петър, отправенип до всички християни.

Апостол Павел не е от кръга на Христовите ученици. Роден в Мала Азия, той бил фарисей - член на еврейска секта, която преследвала християните. В книгата Деяния на на св. Апостоли /XIгл./ се разказва, че на път за Дамаск имал необикновено видение, от което загубил зрението си, и чул Божия глас от небето. Това събитие било повратно в живота му. Излекуван, той се покръстил и станал най-ревностния разпространител на християнската вяра. Наречен е "апостол на езичниците". Проповядвал в Антиохия, Киликия, Кипър, Галатея, Ефес, Атина, Македония, Коринт, Испания. Завършил живота си в Рим на 29 юни 67 г. В Новия завет на Библията са поместени 14 негови послания до новопокръстени във вярата, в които разяснява християнските ценности и правилата на църковния живот.

 

 
Гласувайте за този сайт
eXTReMe Tracker