В Пловдив:Книга на доц. Пламен Славов за Атон събра историци, издатели и общественици
Шрифт Larger Font Smaller Font
Понеделник, 29 Октомври 2018 05:29

Света гора Атонска е най-големият център на православното монашество в света, той съществува повече от 1000 години и е единственото място в православния свят, където на едно място и под единно управление хармонично съжителстват и осъществяват своята духовна дейност представителите на всички православни народи. Има ли я Света гора, ще го има и православието. Това пише в своята книга на Атон доц. Пламен Славов, преподавател в Пловдивския университет „Паисий Хилендарски”. Миналата вечер той я представи пред пловдивската общественост.

Домакин на премиерата на книгата на доц. Пламен Славов бе Димитър Минев, директор на Народна библиотека „Иван Вазов”. Тази вечер имаме възможност да научим за Атон и православието в аспекта на поклонничество, осъществявано от Русия, но за нас това място също е толкова скъпо, свято и важно , защото то неизменно се свързва и с нашата история, каза Димитър Минев.

Проявата събра в конферентната зала на Народната библиотека десетки пловдивчани. Да поздравят автора дойдоха почетният консул на Русия в Пловдив Георги Гергов, ректорът на Висшето училище по сигурност и икономика проф. Георги Манолов, проф. Иво Христов, съветникът на президента Румен Радев Николай Копринков, бившите заместник-министри на образованието Кирчо Атанасов и Атанаска Тенева, както и Захари Георгиев, Георги Търновалийски, преподаватели и колеги на автора от от Пловдивския университет и ВУСИ, приятели и близки на Пламен Славов, много граждани.

Темата за Атон е малко застъпена у нас, а книгата на доц. Пламен Славов проследява и анализира поклонничество на Русия през вековете, както и съвременността на това свято място, каза доц. Бойко Белегов, преподавател в Пловдивския университет. Монографията „Историческа традиция на православното подвижничество и поклонничество от Русия в Света гора /XVIII-XXI в./ е хабилитационния труд на Пламен Славов за длъжността доцент в Пловдивския университет. Исторически достоверната информация за разпространение на монашеството на Атон е от IX век, а през следващите векове Света гора преживява разцвет, каза още доц. Бойко Белегов. На целия православен свят е известно, че Света гора Атонска се намира под особеното покровителство на Света Богородица.Според светото предание тя се възкачила на планината Атон, а стъпките и осветили това място, припомни доц. Бойко Белегов.

Руските монаси започват да населяват Атон през IX век. И през следващите векове Света гора продължава да бъде образец на духовен живот за руските монаси, а уставите, приети в Атон още по времето на византийските императори се спазват и до днес.

Атон е духовен път и това знае всеки, който е пребивал там, сподели и личните си впечатления от Света гора доц. Пламен Славов. Заедно с група съмишленици той се върна от поклонение в Атон съвсем скоро.

Атон е неповторимо място, това преживява всеки който има възможност да се докосне до него, каза проф. Иво Христов. Той поздрави доц. Славов за неговия труд и му благодари за възможността, която дава на всеки читател чрез тази прекрасна книга да почувства и преживее това усещане.

Николай Копринков се присъедини към думите на проф. Иво Христов . Книгата е научен труд, но тя и увлекателно четиво за всеки, на когото православното християнство е ценно и скъпо, каза той.

След официалната част много от участниците в срещата поискаха автографи от автора, те разговаряха и обсъждаха с него различни аспекти от духовния живот в Света гора.

Пламен Славов е от Карлово, той е магистър по история от Великотърновския университет. От 2006 година е преподавател по история на религиите катедра „История и археология” към Философско-историческия факултет на Пловдивския университет. Преподава и във Висшето училище по сигурност и икономика в Пловдив. В обсега на научните му интереси са историята на религиите, културно-историческо наследство и културния туризъм, както и проблематиката, свързана със сигурността и тероризма. Пламен Славов е бил учител в Карлово, народен представител в 38-то, 40-то и 42-рото Народно събрание. Автор е на десетки научни публикации – монографии, студии, статии, научни съобщения. За студентите той е задълбочен и интересен лектор.

Източник: marica.bg.

 

 
Гласувайте за този сайт
eXTReMe Tracker