ЗАБЕЛЕЖИТЕЛНИ МЕСТА

ЗАБЕЛЕЖИТЕЛНИ МЕСТА
 "Момини гърди"
От всяка точка в Баня, се виждат 2 възвишения които приличат на момински гърди затова местните жители им казват "Момини гърди". Преди хиляди години Баня е била езеро, и на "Момини гърди" са намерени останки от колчетата и синджирите с които тогавашните жители са си връзвали лодките. Там е имало тракийско селище, доказателство за което са многото археологически находки - монети, съдове, кости.
 
 
 
 
 Царския дворец
За пръв път Борис III идва в с. Баня през 1925 г. и отсяда във вилата на своя приятел фабриканта В. Багаров след неуспешно лечение в Хисаря на ревматизма си. Тогава царят е имал възможността да оцени преимуществата на Карловските бани. Малко по-късно през 1929 г. е била построена и вилата на Борис III в северния край на селото по проект на известния български архитект Иван Васильов. Вилата наричана от местните жители ’’Двореца’’ е един от шестте частни имота на царската фамилия Кобурготски и единствената частна къща строена от Борис III. Земята върху която е построена вилата е била закупена от баненски земеделци. Общата площ на малкия архитектурен ансабъл е 10 дка като 7 дка е площта на парка. Вилата е построена в духа на българската възрожденска архитектура с характeрните за стила елементи и детайли, като големия чардак, който раздвижва строгата линия на фасадата. Той е застлан с италиански теракот, а пет яки дъбови колони осигуряват неговата устойчивост. Прозорците са с кепенци и други елементи, взаимствани от българската възрожденска къща. Комплексът има още две по-малки сгради, предназначени за гости и прислугата. Целият имот е ограден с масивен, висок каменен зид с две дъбови ковани порти.
Известна е любовта на Борис III към ботаниката и затова тук е създаден великолепен парк, сред който е разположена царската къща. През градината някога е протичала малка рекичка, която е напоявала ценни растителни видове. Някои от тях днес не са оцелели, но градината е запазила своето очарование с различни дървета и храсти.
Днес вилата е отново собственост на царското семейство. За нея се грижи винарска изба „Розова долина", имаща правото да ползва герба на Симеон II за вината си.

 Ресторант "Кипарис" - бившата къща на Багарови
Фамилията Багарови през 1925 г. построява фабрика за розово масло в Баня. Идвайки за пръв пръв път в Баня у тях на гости, цар Борис ІІІ отсяда в имението им. След 1944 г. тук е бил заточен екзарх Стефан, глава на Българската православна църква. По-късно къщата се е стопанисвала от ВМЗ Сопот, които са я поддържали в отлично състояние, а най-красивото е тавана, целия покрит с дърворезба. Старата постройка която ще видите в двора е била за прислугата са сем. Багарови. Самия ресторант е във нова постройка. Отсядайки там, ще почувствате спокойствието  и тишината на р. "Стряма".

 Кишиш махала
По протежението на река Стряма на 2 км от Баня се намира малкото селце Калугерово /Кишишмахала/. Край него има много кладенци със студена изворна вода. В кладенците е намирана букова шума, което показва, че водата идва от Стара Планина. Мястото е много закътано и по време на турското робство местното население се е криело от турците. В "Кишиша" е имало 2 розоварни и 2 богаташки къщи на собствениците. От розоварните са останали 2 големи комина, възстановена е едната богаташка къща.
 
 
Река "Стряма" - пикник и риболов
Освен на хубавите плажове, идвайки в Баня може да си направите пикник сред природата на река "Стряма". По протежението на реката има тепавица, рибарник, фазанария. За любителите на риболова в река "Стряма" се срещат кефал, мряна, скобър, пъстърва. Освен на "Стряма" риба може да се лови и на язовира в село Михилци /на 4 км/ и язовир Домлян /на 8 км/.


Назад
  

Безплатни обяви

Гласувайте за този сайт
eXTReMe Tracker