НАЦИОНАЛЕН МУЗЕЙ "ВАСИЛ ЛЕВСКИ"

НАЦИОНАЛЕН МУЗЕЙ

 Родната къща на Апостола на българската свобода Васил Левски се намира в западната част на Карлово, на пътя за Сопот, а днес на няколкостотин метра от централния площад „20 юли". Скрита зад белия зид, сгушена сред чимширите и лозата, тя сякаш и днес е подредена от грижовната ръка на стопанката си.
Няколко каменни стъпала отвеждат в „зимника" - стая, изградена почти напълно в земята. В нея цялото семейство е живяло през зимата. Горе къщата има две стаи - в едната се нощува през лятото, а другата е гостната. Непосредствено до къщата е долепена работилницата - ниска постройка, състояща се от стая, в която се плетат гайтани и служи за склад на стоката, и полуоткрито помещение за бояджийница.
Тук на 18 юли 1837 г. се ражда Васил Иванов Кунчев - Левски, успял да израсне като талантлив организатор на народната борба, като първостроител на най-голямата организация в историята на българското освободително движение.
Необитавана дълго време, запусната, родната къща на Апостола рухва още в годините около Освобождението на България. Възстановена е в първоначалния си вид през 1933 г. благодарение на обществената инициатива, на ентусиазма на карловци, на родственици на Васил Левски, на Карловската дружба и Народния комитет „Васил Левски" в София.
Отворена като музей през 1937 г., родната къща на Васил Левски се превръща в един от най-посещаваните мемориални музеи в България, неразделна част от представите на всеки българин за Апостола на свободата, място за съхранение на ценни вещи, документи и художествени произведения, естествен център за научни и творчески изяви.
Първоначално за нея се грижи общественият комитет, който я възстановява и читалището в града. Обслужва се само от пазач, който посреща и посетителите. За пръв уредник на музея е назначен Никола Славчев. През 1954г. къща-музей “Васил Левски” е включена в държавната музейна мрежа. През 1955г. в близост до нея е изградена зала за документална експозиция. Когато тя се оказва малка, през 1965г. в съседство е построена нова сграда, а старата е преустроена в кинозала.От 1968г. до 1992г. къщата-музей е филиал на Градския исторически музей в Карлово.От 1993г. е самостоятелен музей. На 21 юли 2000г. той е обявен за държавен културен институт с национално значение и наименование Музей “Васил Левски” – Карлово. Така той заема своето подобаващо място като национален мемориален музей посветен на един от най-бележитите българи.
От 1994г. в Карлово се реализира проект на НИПК с автор арх. Мария Каразлатева за възстановяване на околната среда на родния дом на Апостола, разрушена в голяма степен през 50-те и 60-те години на 20 век. Проектът предвижда и разширяване на музейния комплекс чрез възстановяване на възрожденски къщи и изграждането на нови обекти.  Вече са построени и включени в музея Чардаклиевата къща и мемориалния параклис “Всех святих болгарских”. Предстои изграждането на Онбашиевата къща.В продължение на повече от 65 години в музея са събирани и се съхраняват редица вещи, документи, снимки, свързани със семейството, с живота и делото на Васил Левски, на негови сподвижници, както от Карлово, така и от други краища на страната. Тук се пазят почти всички научни биографични изследвания и литературни творби, посветени на Апостола, произведения на изобразителното изкуство, немалко документи и снимки проследяващи дейността на обществени организации, посветили дейността си на увековечаване делото на Апостола. Значителна част от материалите са дарени на музея.
Днес всеки посетител на Националния музей „Васил Левски" освен родния дом на Апостола може да разгледа още:
- експозиционната зала на музея, в която са показани материали, посветени на родното място и рода на Васил Левски, неговия живот и ролята
му в националноосвободителните борби на българския народ през XIX в., образа на Апостола в произведенията на поколения български художници;
- Чардаклиевата къща с видео зала и щанд за сувенири и за художествена и научна литература за Васил Левски и Карлово.
- Мемориалния параклис „Всех Святих болгарских", който съхранява косите на Апостола.
 - паметника на майката на Левски Гина Кунчева.
Музей “Васил Левски” е един от най-посещаваните мемориални музеи в България и в миналото, и днес. През последните години се посещава от около 35 хиляди души годишно.

 
 
 
 
Музеят е отворен за посещения всеки ден:
от 8.30 до 13.00 ч
от 14.00 до 17.00 ч.

 

град: Карлово ул. “Ген. Карцов” 57 област: Пловдивска пощ. код: 4300 Лице за контакти: Дора Чаушева
тел.: 0335/ 9 34 89 Email 1: v_levski_museum@mail.orbitel.bg
уеб сайт
Назад
  

Безплатни обяви

Гласувайте за този сайт
eXTReMe Tracker